Туристичні магніти Донеччини: Святогірська лавра

 ›   ›  Туристичні магніти Донеччини: Святогірська лавра

Національний парк, кліматичний курорт, православна святиня і радянський монумент дивним чином уживаються на одній локації на берегах річки Сіверський Донець між Слов'янськом на Донеччині та Ізюмом на Харківщині. Також це дуже популярне місце відпочинку на вікенд у мешканців Донбасу. Саме зі Святогірська "НавколоUA" починає знайомити своїх читачів із п’ятіркою "туристичних магнітів", навколо яких в області планують найактивніше розвивати туристичну інфраструктуру.

Святогірськ здавна є духовним центром сходу України. З містка над Сіверським Донцем гостям відкриється панорама церков і келій Успенської Святогірської лаври – одного з найбільших монастирів Лівобережної України. За однією з версій, його заснували у крейдяних печерах Святогір'я візантійські монахи ще до хрещення Русі, хоча перші письмові згадки датуються 1526 роком. Відвідання монастирських печер у товщі скелі є неодмінною туристичною атракцією під час тематичної екскурсії Святогірським історико-архітектурним заповідником вартістю 180 гривень з групи.

Туристичні магніти Донеччини: Святогірська лавра

З XVI століття монастир значно розбудувався, посилився політично і поступово перетворився на опору московської влади на Слобожанщині. Після подій 2014 року монастир УПЦ МП і зараз має неоднозначну репутацію. Втім, пережив він і занепади. Востаннє – за радянських часів, коли його перетворили на будинок відпочинку. Відтоді над монастирськими банями бовваніє циклопічна статуя товариша Артема, поплічника Сталіна на Донбасі. Та саме від підніжжя цього пам'ятника відкриваються найкращі краєвиди на всі околиці.

Туристичні магніти Донеччини: Святогірська лавра
Краще відчути природу Святогір'я дозволить двогодинна прогулянка екостежкою "Дубовий гай", що прокладена територією Національного природного парку "Святі гори". Вона проходить по унікальній 300-річній заплавній діброві площею понад 100 га та по лівому берегу річки Сіверський Донець. Можна побачити озеро Бездонне, штучний сосновий ліс та 600-літній дуб – ботанічну пам'ятку природи.

Додаткові враження можна отримати від водної прогулянка на катері по Сіверському Дінцю, звичайного катання на орендованому човні, прогулянок набережною та парковими зонами.

Влаштуватися на ночівлю в Святогірську не проблема – тут десятки готелів, хоча ціни недешеві – до 1500 гривень за номер. Найзручніше розташування на набережній прямо навпроти Святогірської лаври має готель "Монарх" з великим рестораном і панорамними терасами. Високий рівень сервісу пропонує також готель Roshe Royal з двома критими басейнами і спа-зоною. Свій особливий стиль мають клубний готель "Старий замок", сімейний готель "Шале", лісовий готель "Шервуд", дизайнерський готель "Акварель" тощо.

В низький сезон можна поселитися в комфортабельному міні-готелі й за 300-400. А паломників у лаврі селять взагалі за добровільну пожертву на розсуд гостя, щоправда, треба буде двічі на день відвідувати богослужіння.

Туристичні магніти Донеччини: Святогірська лавра

Клуб мандрівників "НавколоUA" відвідав Святогірську лавру у вересня 2019 року під час подорожі "Сіль та шампанське: Святогірськ, Слов'янськ, Бахмут". Учасники познайомилися з історією та архітектурою монастирського комплексу, прогулялися печерами від Успенський собору до горішньої Миколаївської церкви, а панорама Сіверського Дінця з оглядового майданчика біля підніжжя статуї Артема сповна окупила важкість підйому на гору.

Неймовірні гастрономічні враження учасникам тієї подорожі забезпечили власники екоферми "Козацьке подвір'я" – колоритний, патріотичний та говіркий Сергій Свириденко з дружиною Сніжаною. Прямо в готелі вони влаштували дегустацію своєї смачної продукції, зокрема в'яленого м'яса, натуральної ковбаси і фермерських сирів.

Туристичні магніти Донеччини: Сергій Свириденко, екоферма Козацьке подвіря

Варто зазначити, що для гастротуризму Святогір'я має ще багато можливостей. Зокрема, на екскурсії та дегустації запрошує науково-експериментальна ферма "Святогірська коза" в селі Студенок сусіднього Ізюмського району Харківської області. Кажуть, свої козині сири родина переселенців Яна та Ельвіри Гатицьких продає навіть у Францію!

Отримати більше туристичної інформації про екскурсії та відпочинок у Святогірську можна в Туристично-інформаційному центрі "Святогірськ+":
вул. Івана Мазепи, 9, корп. 16; +38 (095) 642 13 13


Адреса:

м. Київ

navkoloua@ukr.net

Телефони:

(067) 465-92-63, (066) 779-57-13